Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Bylinky


Bylinky
Stévie sladká (Stevia rebaudiana)

Stévie sladká (Stevia rebaudiana)

přírodní sladidlo vhodné pro diabetiky

Stévie sladká je používána především jako náhražka cukru. Proto je nazývána také jako stévie cukrová, sladká tráva nebo medové lístky. Její chuť není stejná jako u bílého cukru, ale má lékořicovou příchuť.
V přírodní medicíně je využívána ke zvyšení produkce insulinu. Snižuje projevy pálení žáhy, zlepšuje trávení. Má antibakteriální a protivirový účinek. Žvýkání lístků omezuje zápach z úst, pomáhá v prevenci kazivosti zubů i paradentózy. Má uklidňující a hojivý účinek. Koncentrát je možné použít k potírání poštípaných míst či hojících se ran, akné či ekzémů.
Stévie je bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina. Původní oblastí výskytu jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Aby její nať měla vyšší obsah stevianu (sladící látky) potřebuje stévie slunné místo (ne pražící slunce). Vhodné je pěstování v nádobách na bezvětrném stanovišti. Snáší letnění, lépe roste ve skleníku či fóliovníku. Pod 10°C zastavuje růst a při 5°C rostlina vadne. Zaštipování vrcholových výhonů podporuje větvení a obrůstání. Výhony lze již sklízet jakmile dosáhnou 40-50 cm a krátíme je na cca 20 cm, další sklizeň může následovat za 2-3 měsíce, v závislosti na přírůstcích. V případě pěstování ve skleníků stevie rychleji obrůstá. Na podzim listy žloutnou a opadají. Po opadání listů rostlinu sestřihneme na 10- 15 cm nad zemí a zimujeme ve vzdušné místnosti při teplotě 8-14°C při omezené zálivce. Substrát by neměl úplně vyschnout. Přezimují jen kořeny. Rostlina při zimování vytváří v půdě mnoho nových výhonů, proto je vhodné ji na jaře přesadit do větší nádoby. Má ráda hnojení, proto po vyrašení prvních výhonů je vhodné přihnojovat.

V našem kamenném obchodě najdete i semena:

Stévie sladká