Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> rostliny pokojové, hrnkové


rostliny pokojové, hrnkové

Brambořík (Cyclamen persicum)

Brambořík je dnes jednou z nejznámějších hrnkových rostlin pěstovaných v zimním období. Bramboříky jsou hlíznaté rostliny. Pocházení z hor Středomoří a Malé Asie. Jejich listy jsou srdčité, na okrajích zubaté, velmi často mají výraznou stříbrnou dekorativní kresbu. Různé odrůdy se od sebe liší tvarem, barvou květů a dekorativní kresbou listů.
Bramboříkům se daří skvěle na chladném místě (teplota kolem 15°C) s dostatkem čerstvého vzduchu a vzdušné vlhkosti. V teple žloutnou a odumírají listy. Bramboříky mají rády dostatek světla, ale nesnášejí přímé slunce. Pokud jde o zálivku, substrát v době kvetení bramboříku nesmí nikdy přeschnout. Rostliny nesmějí být trvale přemokřené. Při nadměrné vlhkosti substrátu trpí hlízy hnilobou. V době kvetení rostliny přihnojujeme každých čtrnáct dní.
Po odkvětu omezíme zálivku a přestaneme přihnojovat. Potom rostlinu přemístíme do chladného prostředí a nezaléváme ji až do konce jara. V květnu ji přesadíme do čerstvého substrátu tak, aby horní polovina hlízy zůstala volně nad povrchem. Rostlinu umístíme na dobře osvětlené místo (ne na přímé slunce) a udržujeme zálivkovou vlhkost.
Rostliny mohou být po celé léto zapuštěny s květináčem do půdy na stinném místě v zahradě. Před příchodem mrazů vezmeme rostliny zpět do interiéru do chladnější místnosti, přiměřeně zaléváme a pravidelně každých čtrnáct dní přihnojujeme.

Hylocereus - kaktus s jedlými plody zvanými pitája nebo-li dračí ovoce (dragon fruit, pitahaya, pitaya)

Rostliny rodu Hylocereus jsou kaktusy původem ze Střední Ameriky. Pěstují se zejména v Nikaragui, Číně, Vietnamu, Mexiku a Izraeli. Jedná se o kaktusy, kterým se nejlépe daří v horkém a suchém podnebí s minimálním množstvím srážek. Pokud je vláhy více, opadnou květy nebo uhnije ovoce. Květy kaktusu se otevírají pouze v noci a po ránu vadnou. Rostlina je tak závislá na nočních opylovačích jako jsou netopýři a můry. Plody se utvářejí zhruba třicet až padesát dní po květech. Hylocereus undatus (červená pitaya) má červenofialvé plody s šedobílou dužninou. Hylocereus costaricensis (Costa Rica pitaya) červenofialvé plody s dužninou tmavěrůžovou. Žluté plody s dužninou šedobílé barvy má Hylocereus megalanthus (žlutá pitaya). Dužnina je mírně mírně nakyslá s velkým množstvím drobných jedlých černých semínek. Chuť připomíná angrešt i vodní meloun. Plody těchto kaktusů patří mezi tropické ovoce u nás známé pod názvy pitája, dračí ovoce (odvozeno z cizojazyčných názvů: dragon fruit, pitahaya, pitaya). Ovoce má nízkou kalorickou hodnotu.
Pitája se konzumuje čerstvá, kdy se plod přepůlí a vydlabe lžičkou. Plod má atraktivní vzhled a vyjímá se zejména na ozdobných ovocných mísách. Používá se do ovocných salátů, na přípravu džusů, ovocných šťáv, ale také vín a čajů. Má vysoký obsah vitamínu C, karotenů, vápníku, fosforu a antioxidantů.

Kávovník - Coffea

Kávovník (Coffea) je stálezelený polotropický keř, původem z horských lesů Etiopie. Nyní je rozšířen ve všech oblastech tropů. Pěstuje se v Brazílii, Africe, na Madagaskaru, na ostrově Cejlon, v Indii a Vietnamu. Existuke kolem 50 druhů kávovníků, z nichž nejrozšířenější jsou kávovník arabský (Coffea arabica), kávovník robusta (Coffea robusta, Coffea canephora) a kávovník liberijský (Coffea liberica).
V našich podmínkách je kávovník často pěstován jako pokojová rostlina. V bytě má většinou perfektní podmínky. Vyžaduje teplé a vlhké podnebí se stálými teplotami mezi 18-22 °C. Kávovník je citlivý na chlad, pokles teploty pod 12 °C má již za následek přerušení růstu. Pokud jedinkrát přejde mrazem, umírá. Slunce jim může spálit listy. Kávovník má rád lehké, výživné a hlavně kyselé půdy (nesnáší vápno). Nedostatečná zálivka spolu se špatnou výživou, pokud jej nehnojíme a pravidelně nepřesazujeme se projeví žloutnutím a opadem listů.
Kávovník kvete časně na jaře. Květy jsou jasně bílé vonné a samosprašné. Na mladých rostlinách se objevují první plody zpravidla ve 4. roce. Plody zrají 9 až 14 měsíců po odkvětu. Plody mají tvar bobule o velikosti 10 x 5 mm se dvěma plochými semeny. Zralé plody jsou jasně červené barvy. Existují také rostliny s plody žlutými. Stromky kávovníku je možné také různě upravovat řezem a tvarovat.

Myrta obecná - Myrtus communis

Myrta roste přirozeně v suché keřovité vegetaci okolo Středozemního moře. Ve starověkém Římě se sázela kolem chrámu bohyně Afrodity, byla pokládána za symbol lásky a nesmrtelnosti. Již před tisíciletími staří Řekové a Římané měli ve zvyku zdobit mladé nevěsty myrtovými věnečky. Dodnes zdobíme svatební šat větvičkou z myrty.
Myrta kvete bílými květy. Listy myrty jsou aromatické. Myrtový olej je součástí parfémů, mýdel, mastí a šamponů. Pro lékařské účely se zevně používá proti akné a zánětům dásní. Roztlučený list léčí odřeniny, škrábnutí a rány a používá se i na lupénku. Větvičky s listy a plody se hodně používají především na Středním východě jako koření.
Myrta potřebuje světlé, slunné stanoviště, v létě bez poledního úpalu. Přes léto může být venku. Na zimu ji dáváme do chladnější místnosti, kde postačí 10 °C. Od jara do léta vyžaduje vydatnou zálivku měkkou vodou. V zimě při nižších teplotách udržujeme jen nízkou vlhkost. Rostlina je citlivá na přeschnutí substrátu. Listy rychle schnou a opadávají. V zimě při špatné péči se může stát, že rostlina opadá. Na jaře však opět obrazí.

Ibišek, čínská růže - Hibiscus rosa sinensis

Jedná se o oblíbenou pokojovou rostlinu. Jejím původem je Indie, Čína, východní Asie. Květy se objevují po celý rok, nejčastěji však od června do října. Květy mohou být jednoduché nebo plné a mají bílou, žlutou, oranžovou, červenou nebo růžovou barvu.
K tomu, aby rostlina kvetla, potřebuje dostatek světla. Ne však přímé slunce, které způsobuje žloutnutí listů. Vhodná je běžná pokojová teplota, v zimě rostlině svědčí teplota okolo 15 °C. V období růstu vyžaduje vydatnou zálivku, ale při přemokření by mohly kořeny hnít. V zimě v chladné místnosti zálivku omezíme. Rostlina vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu. Květináč s rostlinu postavíme do misky s vlhkými oblázky a listy často rosíme. Příliš suchý vzduch způsobuje svinování listů.

Užovník - Sauromatum venosum

Pochází z Himalájí a jižní Indie. Jedná se o rostlinu s hlízou, která rostlině slouží jako zásobárna látek nutných pro růst květu. Z hlízy vyroste část listu a mohutný květ. Po uvadnutí a opadnutí květu vyroste list. Období růstu trvá půl až jeden rok. List po určité době zaschne a rostlina se dostane do období vegetačního klidu, který trvá 3 až 7 měsíců.
Užovník je sezónní rostlinou. Není-li v hlíze nashromážděno dostatek živin, květ nevyroste, vyroste jen list. Výsadba je možná koncem dubna přímo na záhon nebo i dříve do velkého květináče, na podzim se hlízy schovávají do chladna (cca 5 stupňů) a tmy a nezalévají se. Je nutné roslinu každý rok přesazovat a dodržovat dobu klidu jinak slábnou a nekvetou.