Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 
Hlavní stránka

Medvědí česnek


medvědí česnek (Allium ursinum L.)
medvědí česnek (Allium ursinum)

Medvědí česnek (Allium ursinum)

Medvědí česnek (Allium ursinum), lidově též lesní česnek je vytrvalá rostlina, která voní intenzívní česnekovou vůní. Na zahrádkách se pěstuje jako léčivá a okrasná rostlina. Na rozdíl od klasického česneku se pěstuje pro konzumaci listů. Chutná po česneku a trochu štiplavě.
Ve volné přírodě se vyskytuje na vlhčích, slabě kyselých půdách bohatých na humus. Česnek medvědí najdeme ve vlhkých lesích, kde tvoří koberce. Rostlina má ráda vlhké a stinné stanoviště. Dobře se ji bude dařit pod nějakým ovocným či okrasným listnatým stromem, kterému na podzim opadává listí. Vyrůstá časně na jaře. Dorůstá do výšky 40 cm. Kvete v dubnu až červnu. Květy jsou drobné, bílé, stopkaté. Koncem jara, po vytvoření plodů nadzemní část odumírá a mizí.

Již staří Slované znali léčivé účinky česneku medvědího. Jako léčivka se česnek medvědí užívá jako přírodní antibiotikum, močopudný prostředek, mírné projímadlo a nebo jako prostředek pro očištění a prokrvování. Působí antibakteriálně a protiplísňově. Česnek ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Pomáhá při bolesti břicha, při nadýmání, pomáhá při plicních a průduškových zánětech. Působí současně i žlučopudně, nezvyšuje riziko vzniku žlučníkových kamenů. Někomu však může naopak žlučník podráždit. Výrazně snižuje krevní tlak.

Rostlinné časti medvědího česneku se používají čerstvé. Sušením česnek medvědí ztrácí účinnost. Mladé listy sbíráme v dubnu a květnu. Cibulky až koncem léta a na podzim. Listy česneku medvědího konzumujeme v syrovém stavu. Můžeme jej použít do  salátu, nebo součást přílohy při zdobení jídel. Používá se všude tam kde bychom jako koření použili česnek, cibulovou nať či pažitku. Drobně nakrájené cibulky česneku je možné přidávát na chléb s máslem, sýrem. Slouží také jako koření do hotových polévek, omáček, na brambory a další jídla.