Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 
Hlavní stránka -> Včelařské potřeby

Pomůcky pro práci se včelami


V naší prodejně si můžete vybrat z mnoha pomůcek pro práci se včelami jako jsou například včelařský dýmák, včelařský rozpěrák, rojochyt či smetáček. Pro práci s včelými matkami můžete u nás zakoupit výchytky matek či mateří (královské) mřížky nebo barvu na označování včelích matek.


pomůcky pro práci se včelami
Včelařský dýmák, nerez

Dýmák včelařský, nerez

Včelařský dýmák slouží k uklidnění včel. Včely zasažené kouřem z dýmáku, neutočí na včelaře a jsou mnohem klidnější. Dýmák je vyrobený ze slitin ušlechtilých kovů. Dýmák je pocínovaný a s koženým měchem. Má praktický tvar, s dostatečně úzkým hrdlem, aby se dostal takřka všude. V tělese dýmáku dochází ke spalování troudu a vzniklý dým je za pomoci měchu vyháněn komínkem přes lapač jisker. Jako náplň mohou sloužit domácí přípravky nebo speciálně vyráběné knoty. Včelaři tradičně používají do dýmáku suché ztrouchnivělé dřevo, které najdete v každém lese. Včelařský dýmák má praktické držadlo pro snadnou manipulaci. Existuje i možnost dokoupit náhradní měch.

Rozpěrák kovaný, včelařský

Rozpěrák kovaný, včelařský

Včelařský kovaný rozpěrák je praktická masivní pomůcka pro práci s nástavky. Je vhodný pro manipulaci s prázdnými a především plnými nástavky, které díky tomuto rozpěráku snadno oddělíte. Rozpěrák je vyroben z kvalitního ocelového plátu, a je takřka neohnutelný. Rozpěrák je tvarován tak, aby byl při práci co nejužitečnější, zároveň však nepoškozoval žádné zařízení úlu.

Smetáček černý, včelařský

Smetáček černý, včelařský

Smetáček slouží pro omerání včel z rámků například při medobraní. Štětiny smetáčku jsou jemné, ale i přesto je potřeba je být při ometání šetrní, aby nedocházelo ke zranění včel.

Rojochyt ke snímání rojů ve výškách

Rojochyt ke snímání rojů ve výškách

Rojochyt je určen k pohodlnému odchytu rojů i ve velkých výškách. Rojochyt má kovovou kostru a plátěný pytel na sundávání rojů i z velkých výšek. Včelařský rojochyt lze snadno upevnit na dlouhou tyč a posléze se ovládá provázkem. Rojochyt má zaklapovací otvor nahoře a dole otvor zavazovací. Odchycený roj stačí jednoduše vyjmeme z rojochytu tak, že ho dole rozvážeme a včely vyklepeme do připraveného rojáčku. Rojochyt se nasadí na dlouhou tyč. Tyč k rojochytu, ale není součástí dodávky, můžete však použít například teleskopické malířské tyče.

pomůcky pro práci s matkami
Výchitka matek skleněná s pístem

Výchytka matek skleněná s pístem

Výchytka matek skleněná s pístem slouží k šetrnému odchytu matky z úlu a k jejich značení. Značící a vychytávací pístek se jednoduše ovládá a díky jeho skleněné konstrukci nehrozí poškození samotné matky. Samotný pístek je z molitanu, takže se nemusíme bát, že bychom matce ublížili. Povytažený pístek položíme na plást a mírným tlakem a posunem pístku donutíme matku vlézt dovnitř. Dalším posunem pístku matku přitiskneme na síťku přes kterou ji můžeme jednoduše označit barvou nebo číslem. Odtažením pístku matku povolíme a v úlu můžeme pístek opět povolit tak, aby se matka přes otvor dostala ven.

Výchytka matek skleněná - lomená

Výchytka matek skleněná - lomená

Výchytka včelích matek skleněná lomená je jednoduchá pomůcka pro včelaře, kteří chtějí bezpečně a snadno odchytit včelí matku. Bezpečné a rychlé odchycení včelí matky z úlu není nijak snadné, proto je skleněná výchytka včelaři často používanou pomůckou. Odchycenou matku je možné poté označit nebo přesunout do jiného úlu.

Mřížka královská, mateří - plastová

Mřížka královská, mateří

Mateří (královská) mřížka se používá k oddělení prostotu, kam nesmí matka a trubci. Mateří (královská) mřížka má otvory, jimiž prolezou pouze včely dělnice. Mřížka vyrobená lisováním a ražením z umělé hmoty.

Barvy na značení včelích matek - tužka

Barva na značení včelích matek - tužka

Barva na značení včelích matek - tužka je rychleschnoucí, nerozmazává se. Je odolná vodě a oděru, dlouho trvanlivá, odstranitelná acetonem. Barva je na olejové bázi, neobsahuje alkohol.
Včelí matky se značí barvou podle příslušného kalendářního roku:
- modrá - 2015, 2020, ... (roky končící číslicí 0 a 5)
- bílá - 2016, 2021, ... (roky končící číslicí 1 a 6)
- žlutá - 2017, 2022 ... (roky končící číslicí 2 a 7)
- červená - 2018, 2023 ... (roky končící číslicí 3 a 8)
- zelená - 2019, 2024 ... (roky končící číslicí 4 a 9)