Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka

Česnek kuchyňský (Allium sativum), konzumní

česnek konzumní od českého pěstitele

(sezónní zboží - podzim 2016)


Stejně jako v loňském roce byl i letos zařazen do naší nabídky konzumní česnek od českého pěstitele. Jedná se o velmi oblíbený česnek díky svým chuťovým i skladovacím vlastnostem. Tato odrůda česneku je již mnoho desítek let pěstována v oblasti Haznburku nedaleko Libochovic. Podle oblasti, kde je česnek pěstován, je místními pěstiteli nazýván "Hanžburský česnek".


česnek kuchyňský (Allium sativum)
Česnek kuchyňský (Allium sativum), konzumní česnek

česnek kuchyňský (Allium sativum)

konzumní česnek od českého pěstitele

Tento konzumní česnek od českého pěstitele z oblasti Haznburku nedaleko Libochovic je bílomodrý paličák, s velkými stroužky. Sklízí se ve druhé polovině července. Je velmi oblíbený pro svou typickou chuť a především vynikající skladovatelnost. Po usušení má pevné stonky (lze jej vázat do kytic). Je-li skladován ve váze palicí nahoru zvyšuje se jeho skladovatelnost.

Česnek má široké použití, nejen jako koření, ale i v lidovém léčitelství. Má charakteristické aroma, které způsobuje silice zvaná aliin. Česnek český je typický vyšším množstvím těchto silic, výraznější a příjemnější chutí.
Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. Má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení. V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum (viz alicin), snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, prospívá srdci a pročišťuje cévy, proti nadýmání, proti kornatění tepen, ničí parazity ve střevech.
V kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce.

Česnek kuchyňský pochází ze střední Asie, kde vznikl z planého druhu Allium longicuspis. Česnek byl považován za posvátnou rostlinu. Řekové a Římané ve starověku mu připisovali posilující účinky a dávali ho jíst svým vojákům na válečných výpravách. Do českých zemí česnek pravděpodobně doputoval s římskými vojáky, kteří tuto zeleninu brali všude s sebou stejně jako víno.