Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 
Hlavní stránka

Topinabury

Slunečnice hlíznatá (Helianthus tuberosus), židovské brambory


topinambury / židovské brambory / Helianthus tuberosus
Topinambury, židovské brambory, Helianthus tuberosus, jeruzalémské 
           artyčoky

Topinabury

Slunečnice hlíznatá (Helianthus tuberosus), židovské brambory

hlíza topinamburu je podobá bramboře, rostlina je však příbuznou slunečnice. Topinambury můžeme jíst syrové, nebo je tepelně upravovat. Pro topinambury je typická nasládlá chuť. Syrové chutnají nasládle po oříškách. Hlízy Topinambur jsou doporučovány při redukčních dietách, zvyšují pocit sytosti a zlepšují peristaltiku střev. Vedle lidí s nadměrnou hmotností jsou doporučovány i diabetikům, protože neobsahují škrob, ale diabeticky vhodný inulín, dále železo, křemík, draslík a vitamín C.

Slunečnice hlíznatá (Heliantus tuberosus - topinambur) pochází ze Severní Ameriky, kde roste volně dodnes. Největším pěstitelem v Evropě je Francie, odkud se do Evropy šířila do konce 16. století jako potravina, kterou později vytlačily brambory. Topinamburu se také říká židovské brambory nebo jeruzalémský artyčok.

Rostliny Topinamburu jsou robustní, dosahují běžné výšky 2-3 m. Po zasazení v dubnu či květnu zakrátko vyrostou a vytvoří zelenou stěnu. Kvetou v srpnu až v říjnu malými žlutými květy. Z tohoto důvodu se hodí také jako ochrana před větrem, pohledová zástěna či zelený předěl na zahradě.

Pěstují se v hrůbcích obdobně jako brambory. Vzdálenost řádků je 60–75 cm, vzdálenost hlíz v řádku 30–45 cm, hloubka sázení 6–10 cm. Vegetační doba je 4 až 6 měsíců. Hlízy jsou většinou nepravidelné s bílou nebo červenou slupkou. Vzhledem k jemné slupce se za běžných podmínek špatně skladují, rychle vysychají.Výhodou topinambur je, že minimálně podléhají chorobám a škůdcům.
Topinambur často zplaňuje, roste prakticky na všech půdách i v půdách horších nebo lesních. Vyžaduje chladnější, sušší i vlhčí klima. Lze jej pěstovat na pozemcích, které není možné z různých důvodů dočasně zemědělsky využívat. Hlízy topinamburu se vyznačují vysokou odolností vůči mrazu (až do -30 °C).