Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Vodní rostliny


Vodní rostliny

Leknín (růžový) - Nimphea

Vhodný pro hloubky: 80 až 140 cm
Rozloha listů: 1 až 1,5 m2
Odolný mrazům.

Lekníny milují slunce a teplou stojatou vodu. Lekníny své listy rozprostírají po vodní hladině. Nejčastěji se nachází uprostřed rybníků, potoků a stojatých vod. Mají nejčastěji bílou nebo narůžovělou barvu květů a zelené listy. Plazivým oddenkem jsou pevně zakotveny v bahnitém dně (v půdě těžké a chudé na dusík). Lekníny nesnáší pohyb vody, proto je nevysazujeme v blízkosti vodotrysků, vodopádů, vývěvových kamenů nebo do ústí potoků.

Pro zahradní jezírka a jiné nádrže s vodními rostlinami jsou nejoblíbenější barevné kultivary leknínů, které vznikly křížením botanických druhů leknínů a jejich variet. Jednotlivé druhy se rozdělují do skupin podle vzrůstu a hloubky výsadby.
Listy mají oválné čepele s laloky. Jsou lesklé a tmavě zelené, rub je však světle zelený nebo vínový. Květy se objevují od května do září. Mají hvězdicovitý tvar. Skládají se z mnoha okvětních plátků a mnoha prašníků, které jsou uprostřed květu. Květy se na noc zavírají. Mohou být jednoduché, poloplné i plné v nejrůznějších barevných odstínech bílé, žluté, měděné, růžové nebo červené.
Leknín je možné umístit do do jezírka v nádobě (plastovém košíku) se speciálním substrátem pro vodní rostliny a nahoru umístíme kaménky nebo štěrk, aby se voda hned nezkalila. Pěstování ve speciálních nádobách – plastových koších zajistí leknínům dostatek živin a opory, navíc rostlinám brání v nadměrnému rozrůstání.