Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 
Hlavní stránka

česnek sadbový

česnek kuchyňský (Allium sativum), sadba

(sezónní zboží - jaro 2018)


Do aktuální nabídky sadbového česneku pro jaro 2018 jsme zařadili tyto česnekové odrůdy: paličáky - Karel IV, Václav, Ivan a nepaličák - Štěpán.
U sadby česneku kuchyňského v naší nabídce je zaručena kvalita. Na rozdíl od konzumního česneku, splňuje sadba parametry týkající se především zdravotního stavu.


sadbový česnek, paličák (vytváří květní stvol s pacibulkami)
Ivan, poloraný ozimý paličák, česnek kuchyňský (Allium sativum), sadba

Ivan, sadbový česnek

ozimý paličák, poloraná odrůda

Česnek Ivan je poloraný ozimý širokolistý paličák (sklizeň okolo 16.7.), přibližně o týden ranější než KAREL IV. Má mohutné cibule o hmotnosti 90 g. Vnější suknice je žlutavě bílá s výrazným fialovým žilkováním. Stroužky jsou velké s fialově hnědou slupkou, v cibuli 6-7 stroužků. Pro vysoký obsah silic vyniká IVAN výraznou česnekovou chutí a vůní. Vyznačuje se stabilně vysokým výnosem v mokrých i suchých letech a velmi dobrým zdravotním stavem. Je dobře skladovatelný a snadno se loupe.

Karel IV, polopozdní ozimý paličák, česnek kuchyňský (Allium sativum), sadba

Karel IV, sadbový česnek

ozimý širokolistý paličák, polopozdní odrůda

Česnek Karel IV je polopozdní ozimý širokolistý paličák (sklizeň okolo 20. července), který vychází z odrůdy Vinar. Má mohutné cibule o hmotnosti 70 až 90 gramů. Vnější suknice světlé s výrazným fialovým žilkováním. Stroužky jsou velké, 5-7 ks v cibuli, s fialově hnědou slupkou. Odrůda se vyznačuje výraznou česnekovou chutí. List je mohutný, široký, vzpřímený, na konci se mírně ohýbá. Karel IV. se vyznačuje stabilně vysokým výnosem v mokrých i suchých letech a velmi dobrým zdravotním stavem. Je dobře skladovatelný a snadno se loupe.

Václav, pozdní ozimý paličák, česnek kuchyňský (Allium sativum), sadba

Václav, sadbový česnek

ozimý širokolistý paličák, pozdní odrůda

Česnek Václav je pozdní odrůda ozimého širokolistého paličáku (sklizeň okolo 25. července). Cibule jsou středně velké s hmotností 70 až 90 gramů. Barva vnějších suknic je krémová s jemným světle hnědým žilkováním. Stroužky střední až velké 8-10 ks, světle hnědá slupka, výrazná česneková chuť. Listy z jara netrpí žloutnutím. Odrůda vyniká velmi dobrým zdravotním stavem a odolností k vymrzání.

sadbový česnek, nepaličák (nevytváří květní stvol s pacibulkami)
Štěpán, poloraný ozimý nepaličák, česnek kuchyňský (Allium sativum), sadba

Štěpán, sadbový česnek

ozimý nepaličák, poloraná odrůda

Odrůda česneku Štěpán je poloraná odrůda ozimého širokolistého nepaličáku (sklizeň okolo 10. července). Cibule jsou velké s hmotností 80 až 100 gramů. Barva vnějších suknic je bílá s jemným světle hnědým žilkováním. Stroužky střední až velké 8-12 ks, světle hnědá slupka, výrazná, jemná chuť. List široký, vzpřímený, vyšší, světle zelené barvy, na koncích se mírně ohýbá. Odrůda s velmi dobrým zdravotním stavem a dlouhou skladovatelností.

Návod na pěstování česneku kuchyňského:

Předpokladem dobré úrody je použití kvalitní zdravé sadby z podobných klimatických podmínek, jaké jsou v místě, kde bude česnek pěstován. Tím bude eliminováno riziko vymrzutí nebo zavlečení nepříjemných chorob a škůdců.

Příprava sadby česneku, moření

Rozdružíme česnekové cibule na jednotlivé stroužky už v září nebo v říjnu. Česnekové stroužky si namočíme v roztoku Sulky. Sulka je určena k moření proti háďátku zhoubnému a zlikviduje i vlnovníka česnekového. Po namoření v rostoku Sulky musí být stroužky během 12 hodin vysušeny a uloženy do doby výsadby na stinném suchém větraném místě.
Krátce před výsadbou se moří proti houbovým chorobám 20 minut v rostoku Rovralu AquaFLO (0,4%). Pokud neradi používáme chemii, stačí místo druhého moření namočit sadbu asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit.

Výsadba česneku

Sázíme pouze zdravé stroužky. Výsadbu provádíme, až bude teplota trvale pod 9°C nebo kolem 15.10., nejpozději do konce října. Půda bude již bezpečná před houbovými chorobami. Pozdější termín, než v září, nám zaručí větší palice při sklizni. Na jaře sázíme v době, kdy již půda rozmrzá, většinou v březnu až bude přibližně 3 dny teplota 10°C.
Stroužky se sázejí do hloubky asi 8 cm (měřeno nad stroužkem), v řadě po 5 až 12 cm dle odrůdy. Řádky by od sebe měli být vzdáleny 20 až 40 cm. Stroužky se sázejí pučím dolů.

Hlávkování česneku

Paličáky vytvářejí květní stvol zakončený palicí, což je větenství vytvořené ze sterilních kvítků a pacibulek. Paličáky je dobré hlávkovat. Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění při odstranění pacibulky má vliv na snížení výnosu. Nepaličáky květní stvol nemají.

Hnojení a závlaha česneku

Před výsadbou se hnojí Cereritem. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým a to ve 4 dávkách na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování. Je-li sucho, zavlaží se česnek hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června.

Sklizeň česneku

Paličáky se sklízejí v době, když jim zbývá pět dužnatých listů. Listy mohou být i žluté. Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.

Sušení česneku

Suší se s natí nebo alespoň s její podstatnou částí. Rostliny se svazkují a rozvěšují na zastíněné místo s dobrým prouděním vzduchu, nebo se rozkládají na dřevěné či hliněné podlahy půd nebo na rošty. V dobrých podmínkách sušení česneku trvá jeden měsíc.

Čištění a skladování česneku

Po vysušení se nať odřízne asi 3 cm nad cibulí a kořeny se zkrátí asi na 0,5 cm. Kořeny je možné odstranit už při sklizni na poli, to se odřezávají i s částí podpučí, které je v té době měkké. Očištěné cibule se uloží na suchém větraném místě.

Choroby a škůdci česneku

Nejobávanějšími chorobami česneku jsou virózy. Přenášejí se převážně sadbou a sáním mšic či jiného savého hmyzu. Mezi nejobávanějšími škůdce patří háďátko zhoubné, houbomilka česneková, květilka cibulová, vrtalka pórová a řada dalších.

Háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci) je drobná mikroskopická hlístice. Přezimuje v zaschlých částech skladovaných rostlin, na rostlinných zbytcích a v půdě. Nejvhodnější podmínky pro výskyt háďátka jsou těžší půdy, vyšší vlhkost, střední teploty a deštivé počasí. Základem ochrany je výsadba pouze zdravé uznané sadby.

Houbomilka česneková (Suillia univittata) je hnědožlutá, štíhlá, osm milimetrů dlouhá moucha. Samice klade vajíčka během prvních teplejších dní koncem února a začátkem března na listy rostlin. Larvy vnikají mezi listy a vyžírají jejich báze. Často pronikají až k vegetačnímu vrcholu. Nová generace dospělců se líhne v květnu a červnu. Houbomilce nejlépe vyhovuje deštivé a teplé počasí. Rostliny česneku se ošetřují proti houbomilce česnekové postřikem jakmile teplota vzduchu dosáhne po tři dny 10 °C (většinou koncem února začátkem března). Postřik se za 14 dní opakuje.

Květilka cibulová (Delia antiqua) přezimuje jako kukla v půdě a začátkem května se z nich líhnou dospělci. Samičky kladou vajíčka na půdu či mělce do půdy ke kořenovému krčku. Vylíhlé larvy vnikají do pletiv rostlin a infikují je různými baktériemi. Dorostlé larvy opouští rostlinu a kuklí se v půdě. V červnu a červenci se líhnou mouchy druhé generace, jejichž larvy se vyvíjí ve vzrostlých cibulích a po dokončení svého vývoje se kuklí v půdě. Část přezimuje, ale z části se může líhnout třetí generace, která napadá pažitku.

Použití česneku kuchyňského

Česnek má široké použití, nejen jako koření, ale i v lidovém léčitelství. Má charakteristické aroma, které způsobuje silice zvaná aliin. Česnek český je typický vyšším množstvím těchto silic, výraznější a příjemnější chutí.
Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. Má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení. V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum (viz alicin), snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, prospívá srdci a pročišťuje cévy, proti nadýmání, proti kornatění tepen, ničí parazity ve střevech.
V kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce.

Česnek kuchyňský pochází ze střední Asie, kde vznikl z planého druhu Allium longicuspis. Česnek byl považován za posvátnou rostlinu. Řekové a Římané ve starověku mu připisovali posilující účinky a dávali ho jíst svým vojákům na válečných výpravách. Do českých zemí česnek pravděpodobně doputoval s římskými vojáky, kteří tuto zeleninu brali všude s sebou stejně jako víno.

Aktuální nabídka: