Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> jarní cibuloviny -> Drobné cibuloviny - podzim 2012 (již není v nabídce)


Sněženka Elwésova (Galanthus Elwesii) - podzim 2012 (již není v nabídce)

Sněženka Elwésova - Galanthus Elwesii

Na světě existuje mnoho druhů a odrůd sněženek. Jihovýchodní Evropa, Malá Asie Sněženka Elwesova (Galanthus elwesii) je velmi podobná sněžence podsněžníku, ale má větší květy. Vnitřní korunní lístky mají u báze zelenou skvrnu. Kvete v období únor až duben. Sněženky patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje (nejvíce v cibuli) alkaloidy (lykorin, galanthamin, tazetin). Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem.

Bledule (Leucojum) - podzim 2012 (již není v nabídce)

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule jsou jedny z prvních na jaře kvetoucích rostlin. Bledule jsou rozšířeny v Evropě, jihozápadní Asii a v severní Africe. V ČR rostou 2 druhy: bledule jarní (Leucojum vernum) a bledule letní (Leucojum aestivum).

Bledule jarní (Leucojum vernum) roste ve vlhkých listnatých lesích, vzácněji na vlhkých loukách. Kvete v únoru a březnu. Má zpravidla jednotlivé květy. Z jedné cibule vyrostou každý rok tři až čtyři listy a jeden až dva květy. Rostlina může být 10 až 35 cm vysoká. Bledule jarní je rostlina jedovatá. V bleduli jarní jsou obsažené alkaloidy leucojin, lykorin nebo galathamin. Alkaloidy jsou obsažené hlavně v cibulce. Otrava se projevuje zvracením, průjmy ale také nadměrným sliněním. Organismus je značně oslaben.

Bledule letní (Leucojum aestivum)

Jedná se o asi 35 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemní cibulí, která má asi 2,5-4 cm v průměru. Vyskytují se volně hlavně kolem Středozemního moře, na Balkáně, na Kavkaze. V ČR roste jen v jihomoravských nížinných luzích. Bledule letní, na rozdíl od bledule jarní (Leucojum vernum), kvete později a to od dubna do května. Na lodyze mívá květensví s 3-7 květy. Patří mezi kriticky ohrožené druhy flóry v ČR a je chráněná zákonem. Bledule letní patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje stejné alkaloidy jako bledule jarní.

Bledule Gravetye Giant (Leucojum Gravetye Giant)

Bledule letní Gravetye Giant je větší a vyšší forma bledule letní (45-65 cm). Kvete v květnu a červnu. Má velmi velké cibule.

Frézie - podzim 2012 (již není v nabídce)
Frézie jednoduché
 
Frézie plné

Frézie - Freesia

Frézie je krásně vonící květina k řezu. Její původem je Kapsko v Jižní Africe. V minulosti se jí díky jejímu původu říkalo Kapská konvalinka. Do Evropy byla poprvé dovezena na konci 19. století.
Frézie se hodí lépe pro pěstování ve skleníku, ale je možné vysadit je na slunný ale větrem chráněný záhon. Může se pěstovat také v bytech. Frézie vyžadují světlé stanoviště. V létě je vhodné při intenzivním záření rostliny přistínit. Rostliny po výsadbě ve skleníku (na podzim) vyžadují minimální teplotu kolem 17°C (nejlépe 25°C). V zimě by teplota u frézií neměla klesnout pod 10°C.
Na venkovní stanoviště hlízky sázejte tak, aby nad nimi bylo tak 3 cm zeminy. Dorůstají totiž až do výšky 50 cm a mohly by se vám při mělkém zasazení vyvracet a polehávat. Výsadba frézií se provádí na jaře. Na podzim je nutné ze země hlízy vyrýt stejně tak jako třeba gladioly, protože jsou to rostliny, které mrazu neodolávají. Aby příští rok kvetly, skladují se tři měsíce při teplotě okolo 25 stupňů a pak se teplota sníží.
Při pěstování v bytě hlízky frézií můžeme zasadit už v lednu nebo v únoru, kvetou nám pak dříve. V bytě však i na tom nejsvětlejším místě mají frézie nedostatek světla ke kvetení. Pro dobré zakořenění frézií se doporučuje zasklená lodžie, zimní zahrada nebo vytopený skleník. Teplota je ideální v rozmezí 10-15°C. Když frézie nasadí poupata, můžete je pak přenést do teplého bytu, kde vám dokvetou.

Lilie bělostná - Lilium Candium - podzim 2012 (již není v nabídce)

Lilie bělostná (kostelní) - Lilium Candidum

Lilie bělostná je trvalka se šupinatou cibulí. Roste planě v Malé Asii a ve Středozemí.
Dorůstá 70-150 cm výšky. Kvete v období června a července. Její velké, trubkovité květy vydávají nádhernou, silnou vůni. Hlavní výhodou je její mrazuvzdornost. Vyhovují jí půdy kypré, humózní, vápnité s dostatkem slunečného světla. Pro hloubku výsadby platí: špička cibule by měla být zakryta zemí tak vysoko, jak je cibule sama vysoká. Na dno výsadbové jamky se doporučuje dát drenážní vrstvu štěrku nebo hrubého písku, aby cibule neuhnívaly.

Bílá lilie je opředena mnoha mýty, pověstmi i bájemi. Je symbolem čistoty i nevinnosti. Představuje nejušlechtilejší vlastnosti člověka – čest, lásku, spravedlnost, statečnost, věrnost. V českých zemích bývá lidově nazývána kostelní lilie, název vychází ze zasvěcení Panně Marii. Staří Řekové bílou lilii zasvětili bohyni krásy a lásky Afroditě. Podle antických pověstí bílá lilie poprvé vyrostla a vykvetla z přelomeného kopí, které zabodla krásná Iliona na hrob svého tragicky zabitého bratra. Jiné pověsti uvádějí, že zrod nastal z kapky mateřského mléka, která při kojení spadla na zem a změnila se v bělostnou lilii.

Aktuální nabídka: Drobné cibuloviny