Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Houby

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

podhoubí, mycelia, osivo, sadba hub


Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je jedlá zdravotně prospěšná chladnomilná dřevokazná houba.
Roste od konce léta až do zimy, při mírné zimě často i na jaře, na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Její plodnice nacházíme obvykle na podzim a částečně i na jaře.
Je možné ji pěstovat i uměle v domácích podmínkách. V našem obchodě můžete zakoupit naočkovaný substrát nebo podhoubí (mycelii), sadbu, osivo pro domácí pěstování této oblíbené houby.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) - substrát
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus), substrát

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

substrát

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) patří mezi dřevokazné houby. Pro své dietetické a léčivé vlastnosti je v poslední době vyhledávaným potravinovým doplňkem. Posiluje imunitu lidského organismu a tím předchází a pomáhá léčit civilizační choroby. Pro zpracování hlívy ústřičné v kuchyni používáme celé plodnice. Substrát hlívy ústřičné je ošetřen pouze tepelně, nejsou v něm použity žádné chemické přípravky a hnojiva.

Návod na pěstování hlívy ústřičné v substrátu:

Substrát ponechte v původním obalu a umístěte jej do prostoru s vlhkostí kolem 85 %, rozptýleným světlem a teplotou 10 °C - 18 °C. Plodnice začnou vyrůstat z otvorů, které jsou již od výrobce v obalu prořezány. Vyvíjející se plodnice je vhodné rosit několikrát denně vodou pokojové teploty pomocí rozprašovače. Hlívu sklízíme těsně předtím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). Střední kloboučky v trsu plodnic se začnou narovnávat podvinuté okraje do roviny. V tu chvíli je dobré vykroutit celý trs. Pokud se nám nepodaří vykroutit trs kompletně s kořenem je dobré vidličkou nebo nožem kořen vyjmout ze substrátu. Zabrání se tak jeho zahnití a uvolní se pro další vlnu. Otvory po trsech je dobré přelepit izolepou, aby nedošlo k jejich vysušení a je nutné nařezat čistou žiletkou nebo ostrým nožem další otvory v počtu asi 10 ve tvaru kříže o velikosti 5 cm do volného prostoru v substrátu. Nesmí se zařezat do prorostlého podhoubí. Poté je substrát dobré uložit někde na 14 dní do sklepa nebo nějaké chladnější místnosti, kde si odpočine. Plodnice tak rostou v několika vlnách. Takové vlny probíhají 3-4x než se substrát vyčerpá.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) - podhoubí (mycelia), sadba, osivo
Hlíva ústřičná M13 (Pleurotus ostreatus), podhoubí (mycelia), sadba, osivo

Hlíva ústřičná M13 (Pleurotus ostreatus)

podhoubí (mycelia), sadba, osivo

Hlíva ústřičná M13 (Pleurotus ostreatus)je dřevokazná houba s účinky proti civilizačním onemocněním. Houba má nezaměnitelné aroma a blahodárné účinky glukanu pleuranu. Zvyšuje odolnost organismu proti virózám a zamezuje či zpomaluje růst některých zhoubných nádorů. Rovněž snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Hlíva ústřičná M109 (Pleurotus ostreatus), podhoubí (mycelia), sadba, osivo

Hlíva ústřičná M109 (Pleurotus ostreatus)

podhoubí (mycelia), sadba, osivo

Hlíva ústřičná M109 (Pleurotus ostreatus) je dřevokazná houba s účinky proti civilizačním onemocněním. Houba má nezaměnitelné aroma a blahodárné účinky glukanu pleuranu. Zvyšuje odolnost organismu proti virózám a zamezuje či zpomaluje růst některých zhoubných nádorů. Rovněž snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Návod na pěstování hlívy ústřičné z osiva - podhoubí:

Houby pěstujeme na dřevěných špalcích, větvích, pařezech či pilinách listnatých stromů nebo krátce řezané slámě.

Příprava pro pěstování ve dřevě:

Do dřevěných špalků navrtáme otvory. Do vyvrtaných otvorů aplikujeme sadbu. Umístíme do vlhkého, teplého prostředí a uzavřeme v igelitu.

Prorůstání podhoubí:

K prorůstání mycelii (kolonizaci) je třeba teplota 18-25 °C, světlo není nutností.

Tvorba plodnic:

Pro tvorbu plodnic potřebujeme teplotu pod 18 °C a minimálně 10 hodin světla. Pro celoroční pěstování je třeba stálou teplotu a relativní vlhkost kolem 90%. Podhoubí plodí až 5 let a výnos je 15-25% hmotnosti substrátu.

Popis hlívy ústřičné:

Klobouk hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus) svou barvou i tvarem připomínají větší ústřice. Klobouky jsou v mládí sklenuté s podvinutým okrajem, později 5 až 25 centimetrů široké, vějířovité, hladké a pružné, okraj se stává ostrým. Zbarvení je široce proměnlivé od barvy bělavé, šedomodravé až k šedohnědé nebo hnědé. Zbarvení je závislé na podmínkách růstu, vzdušné vlhkosti apod. Klobouky rostou jako u většiny ostatních hlív nad sebou v trsech, řadách nebo vrstvách nad sebou. Trsy plodnic mohou dosahovat hmotnosti i několika kilogramů. Dosti často jsou klobouky spodních plodnic poprášeny vyklíčenými výtrusy, takže na sobě mají bílý povlak. Jde o přirozený a neškodný jev, který vzniká i při skladování.
Lupeny jsou nízké, měkké husté, sbíhající na třeň, u třeně jsou často vidličnatě větvené. Zbarveny jsou zprvu bíle až bělavě, ve stáří šedě. Třeň je velmi krátká, 1-4 cm dlouhá a 1-3 cm tlustá, výstřední až postranní, velmi tuhá, bílá, později šedavá. Dužnina je čistě bílá, velmi pružná a štavnatá, zbarvení na řezu nemění. Výtrusy jsou bezbarvé, válcovité a hladké, s rozměry 8-12x3-4 mikrometru.
Chuť je nasládlá, vůně silně příjemně houbová.


Zdravotní účinky hlívy ústřičné:

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) obsahuje řadu vitamínů, jako jsou B, C, D, K. Kromě vitaminů obsahuje také stopové prvky jako je železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selén, bór, jód a především beta 1,3-D glukany. Obsahuje také mevinolin, množství důležitých proteinů, enzymy, steroly, aminokyseliny a mastné kyseliny a dále bohatou škálu nejrůznějších cukrů od alditů, monosacharidů až po polysacharidy rozpustné a nerozpustné. Ve vodě nerozpustné polysacharidy reprezentuje chitin a chitosan, které mají mnoho účinků například: snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, hladinu kyseliny močové.
Pěstování hlívy je oblíbené nejen kvůli snadnému získání vynikajících čerstvých hub, ale zejména pro její preventivně zdravotní účinky. Kardiakům příznivě ovlivňuje krevní tlak a upravuje hladinu cholesterolu v krvi. Diabetikům pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Hlíva ústřičná pomáhá alergikům a astmatikům. Pomáhá i všem, kdo trpí různými záněty, kloubovými a kožními onemocněními. Hlíva pomáhá odstraňovat i bradavice virového původu a léčí ekzémy. Napomáhá zlepšovat metabolizmus a regenerovat vnitřní orgány. Proto bývá doporučována při onemocnění jater, ledvin, či slinivky. Hlíva podporuje regeneraci buněk a tím ve své podstatě zpomaluje stárnutí.