Návod na intenzivní pěstování Ucha Jidášova:
Ucho Jidášovo (Hirneola auricula-judae, Auricularia auricula-judae) je možné pěstovat na sterilním substrátu z drcené slámy, pilin listnatých stromů nebo drcených kukuřičných vřeten.
Příprava substrátu:
Drobně drcenou slámu, piliny listnatých stromů nebo kukuřičná vřetena ponoříme do vody nebo zalejeme horkou vodou a 24 hodin máčíme. Druhý den necháme okapat, nasypeme do varných sáčků (tatrafánové nebo na výrobu tlačenky) a zavážeme. Sáčky naplníme do 2/3 obsahu, aby zbyl prostor na promíchání materiálu se sadbou. Uzavřené vložíme do vody a vaříme 1 hodinu. Potom sáčky z vody vyndáme a necháme zchladnout. Var opakujeme ještě druhý a třetí den. Místo ve vodě je možné sáčky vařit v páře (např. v zavařovacím hrnci), kdy prodloužíme dobu varu na 1,5 hodiny. Je třeba zajistit, aby se sáčky v zavařovacím hrnci nedotýkaly příliš vekou plochou.
Očkování sadbou Ucha Jidášova:
Sadbu roztřepeme v uzavřeném pytli na jednotlivá zrna. V čisté místnosti bez plísní vychladlý sáček se substrátem otevřeme a otvorem nasypeme sadbu v množství asi 3% substrátu. Sáček opět uzavřeme přes vatový váleček, aby kultura mohla dýchat.
Prorůstání podhoubí:
Sáčky uložíme na prorůstání do teploty asi 25°C. Substrát proroste podhoubím asi za 3 týdny. Při prorůstání podhoubí není rozhodující zda je v prostoru světlo nebo tma.
Tvorba plodnic Ucha Jidášova:
Po prorůstu substrát prořízneme nebo úplně odstraníme sáček (podhoubí substrát spojí do pevného bloku). Substrát uložíme na plození. Kultura nejlépe plodí při teplotách 25°C až 30°C a vysoké vzdušné vlhkosti. S výhodou můžeme v létě použít pařník, fóliovník nebo skleník. Pokud chceme houbu pěstovat doma, doporučujeme dát na tác vodu, substrát položit na talíř, aby nebyl v přímém styku s vodou a vše zakryjeme průhlednou fólií. Ta zaručí vhodnou vlhkost. Vodu vyměňujeme. Lze použít i akvárium. Kultura k plození potřebuje rozptýlené světlo.