Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Houby

Houževnatec jedlý, Shii take (Lentinula edodes)

podhoubí, mycelia, osivo, sadba hub


Houževnatec jedlý - Shii take (Lentinula edodes) je jedlá dřevokazná houba původem z jihovýchodní Asie. Proslavila se především v čínské a v japonské kuchyni. Shii take vyniká svojí originální chutí, nezaměnitelným aroma a blahodárnými účinky na zdraví. V našem obchodě nabízíme sadbu, podhoubí (mycelii), osivo pro domácí pěstování této oblíbené houby.


Houževnatec jedlý - Shii take (Lentinula edodes)
Houževnatec jedlý - Shii take (Lentinula edodes), osivo, podhoubí, sadba (mycelia)

Houževnatec jedlý - Shii take (Lentinula edodes)

sadba, podhoubí (mycelia), osivo

Houževnatec jedlý - Shii take (Lentinula edodes) je jedlá houba původem z Dálného východu. Vyniká svojí chutí. Má nezaměnitelné aroma a blahodárné účinky na zdraví. Zvyšuje odolnost organismu proti virózám a zamezuje či způmaluje růst některých rypů zhoubných nádorů. Shii take je nazývána elixírem života nebo houbou dlouhověkosti. Houževnatec jedlý - Shii take lze pěstovat od jara do podzimu, v místech se stálou teplotou po celý rok.

Návod na intenzivní pěstování Houževnatce jedlého (Shii take):

Houževnatec jedlý - Shii take (Lentinula edodes) je možné pěstovat na substrátu z drcené slámy, pilin listnatých stromů nebo drcených kukuřičných vřeten.

Příprava substrátu:

Drobně drcenou slámu, piliny listnatých stromů nebo kukuřičná vřetena ponoříme do vody nebo zalejeme horkou vodou a 24 hodin máčíme. Druhý den necháme okapat, nasypeme do varných sáčků a zavážeme. Sáčky naplníme do 2/3 obsahu, aby zbyl prostor na promíchání materiálu se sadbou.
Uzavřené vložíme do vody a vaříme 1 hodinu. Šáčky z vody vyndáme a necháme zchladnout. Var opakujeme ještě druhý a třetí den. Místo ve vodě je možné sáčky vařit v páře (např. v zavařovacím hrnci), kdy prodloužíme dobu varu na 1,5 hodiny. Je třeba zajistit, aby se sáčky v zavařovacím hrnci nedotýkaly příliš vekou plochou.

Očkování sadbou Houževnatce jedlého (Shii take):

Sadbu rozdrobíme v uzavřeném pytli na jednotlivá zrna. V čisté místnosti bez plísní vychladlý sáček otevřeme a otvorem nasypeme sadbu v množství asi 3% substrátu. Sáček opět uzavřeme přes vatový váleček, aby kultura mohla dýchat.

Prorůstání podhoubí:

Sáčky uložíme na prorůstání do teploty asi 25°C. Substrát proroste podhoubím asi za 2-3 měsíce. Při prorůstání podhoubí není rozhodující zda je v prostoru světlo nebo tma.

Tvorba plodnic Houževnatce jedlého (Shii take):

Prorostlý substrát vybalíme ze sáčku a uložíme do prostoru s teplotami v rozmezí 12°C až 20°C a vysokou vzdušnou vlhkostí. Pro tvorbu plodnic je nutná přítomnost světla. Povrch substrátu udržujeme vlhký mlžením nebo kropením.


Návod na extenzivní pěstování Houževnatce jedlého (Shii take):

Houževnatec jedlý - Shii take (Lentinula edodes) je možné pěstovat na čersvých kmenech a větvích listnatých stromů.

Příprava kmenů, očkování sadbou Houževnatce jedlého (Shii take):

Kmeny a větve o průměru asi 10 cm nejlépe 1 až 2 měsíce po pokácení nařežeme na délku 1 m. Do takto připravených kmenů vyvrtáme otvory o průměru 10-15 mm a hloubce 20 mm ve vzdálenosti asi 100 mm od sebe na dvou protilehlých stranách kmene. Tyto otvory vyplníme sadbou a zalijeme roztaveným parafínem.

Prorůstání podhoubí:

Kmeny uložíme k prorůstání podhoubí do igelitových pytlů, nebo přikryjeme folií a dáme od tepla. Optimální teplota je 28°C. Dbáme na dostatečnou vlhkost. Doba prorůstání podhoubí je 60 až 70 dnů.

Tvorba plodnic Houževnatce jedlého (Shii take):

Prorostlé kmeny vybalíme z fólie a můžeme je umístit na jaře a na podzim do skleníku nebo fóliovníku. Přes léto je možné využít i vlhčí stinné místo venku. V každém případě je třeba chránit kmeny před vyschnutím vlhčením a před většími mrazy chránit umístěním v prostoru, kde teplota neklesá pod -5°C. Pokud prorostlé kmeny nechtějí začít tvořit plodnice, namočíme je na 1 den do vody o teplotě 10°C až 18°C. Kmeny pak začnou plodit během několika dnů a plodnice dosahují zralosti přibližně za 10 dnů. Po sklizni necháme kmeny asi měsíc odpočívat. Případným dalším ponořením do vody navozujeme další plození.

Sklizeň plodnic Houževnatce jedlého (Shii take):

Plodnice sklízíme o velikosti klobouku 5-7 cm, v době kdy je klobouk ještě částečně podvinutý. Tuhý dřeň ukrojíme asi 2 cm pod kloboukem. Plodnice můžeme poměrně dlouho skladovat, při teplotách 2°C až 6°C vydrží 10-14 dnů.

Použití plodnic Houževnatce jedlého (Shii take):

Plodnice shii take vynikají svými mimořádnými chuťovými vlastnostmi a vůní a v neposlední řadě blahodárnými účinky na lidské zdraví. Odborné publikace uvádějí, že pravidelná konzumace shii take snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitní systém a působí proti vzniku nádorových onemocnění. Houbu můžeme upravovat všemi běžnými způsoby a hodí se zejména díky svému silnému aroma jako ochucující složka různých jídel. Znamenitě se hodí pod maso, do různých polévek a omáček.


Popis Houževnatce jedlého - Shii take:

Houževnatec jedlý - Shii take (Lentinula edodes) roste v jihovýchodní Asii. V ČR můžeme Houževnatec jedlý pěstovat doma. Shii take je po hlívě a žampionu nejrozšířenější pěstovaná houba na světě.
Houževnatec jedlý vytváří plodnice o průměru 5 až 12 cm. Klobouk je v mládí podvinutý, světle hnědý až tmavohnědý s červenohnědým nádechem a tmavším středem. Pokožka klobouku bývá často šupinatá a nepravidelně rozpraskaná. Třeň je tuhý, na povrchu šupinatý, 3-5 cm dlouhý, 5-15 mm tlustý. Dužnina je pevná, bílá s příjemnou houbovou vůní.
Pro své léčivé vlastnosti bývá Houževnatec jedlý nazýván elixír života nebo houba dlouhověkosti. Má vysokou výživnou hodnotu. Je hojným a přirozeným zdrojem vitamínů. Obsahuje také esenciální aminokyseliny. Obsah bílkovin v plodnicích houby je srovnatelný s obsahem bílkovin v drůbežím, vepřovém a hovězím mase, ale obsah tuků je podstatně nižší než v mase, zatímco obsahem vlákniny Shii Take maso značně převyšuje. Pravidelná konzumace snižuje cholesterol v krvi, posiluje imunitní systém, je protirakovinotvorná, vhodná při dietě při nemoci cév a srdce.