Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Houby

Polnička topolová (Agrocybe cylindracea)

podhoubí, mycelia, osivo, sadba hub


V našem obchodě můžete zakoupit sadbu, podhoubí (mycelii), osivo dřevokazné houby jakou je Polnička topolová (Agrocybe cylindracea). Její domovinou jsou jižnější části Evropy. V našich podmínkách je pěstována uměle.


Polnička topolová (Agrocybe cylindracea)
Polnička topolová (Agrocybe cylindracea), osivo, podhoubí, sadba (mycelia)

Polnička topolová (Agrocybe cylindracea)

sadba, podhoubí (mycelia), osivo

Polnička topolová (Agrocybe cylindracea) je dřevokazná houba původem ze Středomoří známá již z dob Starého Říma. Plodnice mají výraznou chuť připomínající hřiby. Výborně se hodí pro konzervaci. Polničku lze pěstovat uměle od jara do podzimu, v místech se stálou teplotou po celý rok.

Návod na intenzivní pěstování Polničky topolové:

Polničku topolovou (Agrocybe cylindracea) je možné pěstovat na drcené slámě nebo pilinách listnatých stromů nebo drcených kukuřičných vřetenách.

Příprava substrátu:

Drobně drcenou slámu, piliny listnatých stromů nebo kukuřičná vřetena ponoříme do vody nebo zalejeme horkou vodou a 24 hodin máčíme. Druhý den necháme okapat, nasypeme do varných sáčků a zavážeme. Sáčky naplníme do 2/3 obsahu, aby zbyl prostor na promíchání materiálu se sadbou.
Uzavřené vložíme do vody a vaříme 1 hodinu. Šáčky z vody vyndáme a necháme zchladnout. Var opakujeme ještě druhý a třetí den. Místo ve vodě je možné sáčky vařit v páře (např. v zavařovacím hrnci), kdy prodloužíme dobu varu na 1,5 hodiny. Je třeba zajistit, aby se sáčky v zavařovacím hrnci nedotýkaly příliš vekou plochou.

Očkování sadbou Polničky topolové:

Sadbu roztřepeme na jednotlivá zrna, vychladlý sáček otevřeme v čisté místnosti bez plísní. Pro očkování použijeme dřevěnou vařečku, kterou jsme předem vyvařili ve vodě. Držátkem vařečky uděláme doprostřed substrátu díru a do té nacpeme sadbu. Sáček potom přes váleček vaty uzavřeme provázkem.

Prorůstání podhoubí:

Sáček necháme prorůstat podhoubím při teplotě 20-25°C. Doba prorůstání takto připraveného substrátu při průměru sáčku asi 12 cm je asi 20 dní. Při prorůstání nepotřebuje teplo.

Tvorba plodnic Polničky topolové:

Když je sáček úplně prorostlý podhoubím, můžeme do sáčku udělat několik otvorů o průměru asi 10mm. Otvorů neděláme mnoho, aby substrát zbytečně nevysychal a také aby nenasadil velké množství plodnic, které by následně neuživil. Sáček umístíme do prostoru s rozptýleným světlem a teplotou okolo 20°C a vysokou vzdušnou vlhkostí. Na jaře a na podzim můžeme využít skleník nebo foliovník, přes léto lze polničku nechat plodit venku na stinném místě s vlhkým mikroklimatem. První plodnice se objeví asi po 14 dnech.


Návod na extenzivní pěstování Polničky topolové:

Polničku topolovou (Agrocybe cylindracea) je možné pěstovat i na špalcích zdravých listnatých stromů, nejlépe 1 až 2 měsíce po pokácení. Vhodné jsou zejména topoly, ale použít můžeme i ostatní dřevo z listnatých stromů. Z tvrdých dřev je vhodný buk a habr, méně vhodný je dub.

Příprava kmenů, očkování sadbou Polničky topolové a prorůstání podhoubí:

Kmeny a větve o průměru 15 až 20 cm nejlépe 1 až 2 měsíce po pokácení nařežeme na délku 1 m. Do takto připravených kmenů vyvrtáme otvory o průměru 10-15mm a hloubce 20 mm ve vzdálenosti asi 100 mm od sebe na dvou protilehlých stranách kmene. Tyto otvory vyplníme sadbou a zalijeme roztaveným parafínem. Kmeny uložíme k prorůstání podhoubí do skleníku nebo foliovníku při optimální teplotě 28°C a dbáme na dostatečnou vlhkost. Doba prorůstání podhoubí je 30 až 40 dnů.

Uložení kmenů k plození:

Při pěstování polničky venku je třeba dbát na výběr stanoviště. Polnička totiž potřebuje k plození poměrně vysokou vzdušnou vlhkost. Proto je potřeba vybrat místo bez slunečního svitu s vlhkým mikroklimatem. Pokud budeme polničku nechávat přezimovat venku, můžeme kmeny podobně jako u hlívy nastojato zakopat do země. Pak je třeba prorostlé špalky chránit před silnějšími mrazy zakrytím listím nebo slámou. Jinak můžeme kmeny na vlhčím místě položit a v případě potřeby kmeny a i okolí kmenů zalít. Na podzim můžeme kmeny uschovat do skleníku nebo schladnějšího sklepa a na jaře opět vyndat ven.

Tvorba plodnic Polničky topolové:

Polnička tvoří plodnice v teplotním rozmezí 16-22°C, tj. od pozdního jara do října. Špalky plodí podle tvrdosti dřeva 3-5 let.

Sběr a použití plodnic Polničky topolové:

Slízíme vždy celé trsy plodnic v době, kdy je jich většina v požadované velikosti, když jsou kloboučky ještě mírně vyklenuté. Plodnice jsou výborné chuti a hodí se zejména do polévek a omáček. Můžeme je též použít do těstovin a jako náplň do palačinek.


Popis Polničky topolové:

Polnička topolová (Agrocybe cylindracea) je dřevokazná houba. U nás se nevyskytuje. Roste v teplých oblastech na bázi topolů, vrb, javorů, jilmů a vzácně i olší. Hojná je v jižní Evropě, především středomoří. Známá je již z dob Starého Říma.
Plodnice polničky topolové jsou středně velké o průměru klobouku 1 až 5 cm a rostou většinou v trsech. Klobouk je v mládí polokulovitý později mírně vyklenutý až plochý. Barva je světle okrová s tmavším středem. Třeň je tenký, mírně šupinatý. Polnička topolová má typické houbové aroma připomínající hřibovité houby. Bělavá dužnina má příjemnou chuť.