Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Houby

Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis)

podhoubí, mycelia, osivo, sadba hub


Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis), lidově zvaná opěnka nebo lipůvka je vynikající jedlá dřevokazná houba. Přidává se do směsí, omáček a polévek. Je též oblíbenou ingrediencí gulášů a masitých pokrmů. Konzumují se jen klobouky, třeně jsou příliš tuhé.


Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis)
Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis), osivo, podhoubí, sadba (mycelia)

Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis)

sadba, podhoubí (mycelia), osivo

Opěnka měnlivá je vynikající dřevokazná houba rostoucí v trsech na odumřelých pařezech a kmenech listnatých stromů. Je vhodná do polévek, omáček, nádivek, pod maso i k nakládání do octového nálevu. Používají se pouze klobouky, třeně jsou příliš tuhé. Má-li stálý příjem vody, roste po celou sezónu. Opěnku lze pěstovat od jara do podzimu, v místech se stálou teplotou po celý rok.

Návod na intenzivní pěstování Opeňky měnlivé:

Opeňku měnlivou je možné pěstovat na drcené slámě nebo pilinách listnatých stromů nebo drcených kukuřičných vřetenách.

Prorůstání podhoubí:

Podhoubí opeňky měnlivé roste poměrně pomalu, proto musíme dbát na dokonalou čistotu substrátu i očkování, aby než podhoubí proroste celý substrát, nebyl substrát mezitím kolonizován nějakou jinou plevelnou houbou nebo plísní. Z těchto důvodů je doporučováno opeňku pěstovat raději na špalcích, protože ty jsou u zdravějších stromů již pod kůrou sterilní.

Tvorba plodnic Opeňky:

K plození můžeme využít místnost s rozptýleným světlem a teplotou mezi 15°C až 21°C. Výhodou je vyšší vzdušná vlhkost, kterou je možno zabezpěčit i malým foliovníčkem v místnosti. Na jaře a na podzim je možné použít venkovní foliovník nebo skleník.


Návod na extenzivní pěstování Opeňky měnlivé:

Opeňku měnlivou je možné pěstovat na špalcích zdravých listnatých stromů asi 1 až 2 měsíce po pokácení umístěných do stinných vlhčích míst na zahradě (není vhodné přímé sluneční osvětlení, zejména v poledních hodinách). Nejvhodnější jsou polena tvrdého dřeva. Nejlépe se hodí habr a buk. Nehodí se dub, jasan a vrba.

Příprava kmenů:

Kmeny nařežeme na délku 20-50 cm. Kratší kmeny dříve prorostou podhoubím, je však nutno je osadit do vlhčího místa. Budeme-li očkovat zářezy nebo otvory, je doporučována délka kmene okolo 50 cm a rychlost prorůstání je možné ovlivnit vzdáleností otvorů nebo zářezů. Kmeny používáme s kůrou.

Očkování sadbou Opeňky měnlivé:

Sadba se očkuje na řezných plochách špalků, případně u zářezů (kmen nařízneme motorovou pilou do 1/3 a střídavě z jedné a druhé strany kmene) nebo do otvorů o průměru 12-15 mm vyvrtaných po obvodu kmene. Po naočkování otvory zakapeme parafínem nebo štěpařským voskem, zářezy překryjeme roubovací páskou tak, aby sadba nevyschla. Naočkované kmeny potom ukládáme do PE pytlů, které nahoře zavážeme přes váleček z vaty provázkem.

Prorůstání kmenů podhoubím:

Naočkované kmeny uložíme v pytlích na místo, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C. V teplém období roku můžeme pytle uložit na stiném místě venku. Očkujeme-li více kmenů najednou, můžeme na stiném místě venku udělat z kmenů hranici, obalit folií a nechat prorůstat pohromadě.
Jinou možností je nechat prorůstat kmeny v hluboké jámě v zemi. Na dno položíme folii, na kterou nasypeme sadbu a zde pak stavíme kmeny stejným způsobem jako do pytlů. Jámu zakryjeme prkny nebo tyčovinou a folií. Takto zakládat kulturu opeňky lze v teplé polovině roku.
Doba prorůstání je 2-4 měsíce podle vzdálenosti očkovacích míst a tvrdosti dřeva. Tvrdé dřevo prorůstá déle.

Uložení kmenů k plození a tvorba plodnic Opeňky:

Prorostlé špalky zakopeme na vlhkém místě, ale ne podmáčeném místě nastojato tak, aby 2/3 byly v zemi a 1/3 nad zemí. U opeňky je výběr místa důležitý, protože se podhoubí rozrůstá ze špalků do okolní zemimy a zásobuje tak plodnice vodou, proto se musí v sušším období roku okolí špalků zalévat. V případě vyschnutí se může stát, že celá jednoroční sklizeň bude nenávratně ztracena. Je dobré špalky zastínit. Špalky plodí od května do října, dle počasí. Kultura plodí podle tvrdosti dřeva 3 až 5 let.

Sběr a použií plodnic Opeňky:

Opeňka plodí většinou v trsech, které sklízíme vždy celé. Z plodnic používáme kloboučky s krátkou částí třeně, který je tužší. Používáme hlavně do polévek a omáček. Vhodné je též použití do aspiků, kde malé kloboučky působí dekorativně.


Popis Opeňky měnlivé:

Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis) je dřevokazná jedlá houba, která se vyskytuje ve volné přírodě. Roste v trsech na odumřelých pařezech a kmenech listnaných stromů. Plodí většinou od května do podzimu. Při sběru v přírodě je však pro laika namístě určitá obezřetnost, aby nedošlo k záměně s jedovatou čepičatkou jehličnatou, která plodí na dřevě z jehličnatých stromů.
Plodice opeňky měnlivé jsou většinou v trsech, klobouk más průměr 5-7 cm, je hnědý až světlehnědý, okraje kloboučků mění barvu podle vlhkosti. Za vlhka jsou výrazně tmavší. Lupeny zespodu jsou rezavě hnědé, třeň je tenký s blanitým prstenem.
Opěnku lze využít především při vaření.