Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Houby

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

podhoubí, mycelia, osivo, sadba hub


Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je výtečná jedlá zimní houba. Díky svému netypickému období růstu od října do března, kdy vydrží velmi nízké teploty, bývá na podzim a v zimě považována za poklad přírodní medicíny. V našem obchodě můžete zakoupit sadbu, podhoubí (mycelii), osivo pro domácí pěstování této oblíbené zimní houby.


Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes), podhoubí (mycelia), osivo, sadba

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

sadba, podhoubí (mycelia), osivo

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je drobná houba, která se u nás vyskytuje v chladné polovině roku na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů. Je to pravá zimní houba, které k vývoji plodnic stačí teplota nad bodem mrazu.
Poměrně jednoduché pěstování této houby nám umožní přísum čerstvých hub během zimního období bez nároku na vytápění pěstebního prostoru.

Návod na intenzivní pěstování Penízovky sametonohé:

Příprava substrátu:

Drobně drcenou slámu, piliny listnatých stromů nebo kukuřičná vřetena ponoříme do vody nebo zalejeme horkou vodou a 24 hodin máčíme. Druhý den necháme okapat, nasypeme do varných sáčků a zavážeme. Sáčky naplníme do 2/3 obsahu, aby zbyl prostor na promíchání materiálu se sadbou. Uzavřené vložíme do vody a vaříme 1 hodinu. Šáčky z vody vyndáme a necháme zchladnout. Var opakujeme ještě druhý a třetí den. Místo ve vodě je možné sáčky vařit v páře (např. v zavařovacím hrnci), kdy prodloužíme dobu varu na 1,5 hodiny. Sáčky se nesmějí dotýkat příliš vekou plochou zavařovacího hrnce.

Prorůstání podhoubí:

Do vychladlých sáčků promícháme sadbu. Naočkované sáčky uložíme do místnosti o teplotě 20°C až 25°C. Substrát je prorostlý po 3 týdnech.

Tvorba plodnic Penízovky sametonohé:

K navození tvorby plodnic substrát přeneseme do místnosti s optimální teplotou 10°C až 15°C. V tomto případě nastává 1. sklizeň plodnic již po 14 dnech. Teplota může být i nižší, tvorba plodnic však probíhá pomaleji. Houba potřebuje ke svému vývoji světlo.


Návod na extenzivní pěstování Penízovky sametonohé:

Příprava kmenů:

Čerstvě poražené zdravé kmeny živých listnatých stromů o průměru 10-20cm nařežeme na délku 20-50cm. Kratší kmeny dříve prorostou podhoubím, je však nutno je osadit do vlhčího místa. Je možné použít též pařezy těchto stromů. Budeme-li očkovat zářezy nebo otvory, je doporučena délka kmene okolo 50cm a rychlost prorůstání můžeme ovlivnit vzdáleností otvorů nebo zářezů. Kmeny používáme s kůrou.

Očkování sadbou Penízovky sametonohé:

Sadba se očkuje na řezných plochách špalků, případně u zářezů (kmen nařízneme motorovou pilou do 1/3 a střídavě z jedné a druhé strany kmene) nebo do otvorů o průměru 12-15 mm vyvrtaných po obvodu kmene. Po naočkování otvory zakapeme parafínem nebo štěpařským voskem, zářezy překryjeme roubovací páskou tak, aby sadba nevyschla. Naočkované kmeny potom ukládáme do PE pytlů, které nahoře zavážeme přes váleček z vaty provázkem.
Pokud očkujeme na řezných plochách, dáme na dno pytle čisté prkénko, na něj nasypeme sadbu a na ni řeznou plochou postavíme kmen. Pokud jsou kmeny delší, dáme na horní řeznou plochu zase sadbu a překryjeme opět prkénkem, které přitlučeme ke kmeni hřebíkem. Pokud jsou kmeny kratší, můžeme jich dát do pytle více na sebe a mezi řezné plochy nasypeme sadbu.
Pařezy očkujeme do otvorů vyvrtaných po obvodu. Do otvorů natlačíme sadbu a otvor zamázneme štěpařským voskem nebo zakápneme parafínem. Můžeme použít též gumovou zátku. Na horní řeznou plochu nasypeme sadbu, překryjeme prkénkem a přibijeme hřebíkem. Pařez potom překryjeme folií proti vysychání.

Prorůstání kmenů podhoubím:
Naočkované kmeny uložíme v pytlích na místo, kde se teplota pohybuje okolo 20°C. Pokud kulturu zakládáme v teplém období roku, můžeme pytle uložit na stinné místo venku. Očkujeme-li více kmenů najednou, můžeme na stinném místě venku udělat z kmenů hranici, obalit folií a nechat prorůst pohromadě.
Jinou možností je nechat prorůstat kmeny v hluboké jámě v zemi. Na dno položíme folii, na kterou nasypeme sadbu a zde pak stavíme kmeny stejným způsobem jako do pytlů. Jámu zakryjeme prkny nebo tyčovinou a folií. Takto zakládat kulturu penízovky lze v teplé polovině roku.
Doba prorůstání je 2-4 měsíce podle vzdálenosti očkovacích míst a tvrdosti dřeva. Tvrdé dřevo prorůstá déle.

Uložení kmenů k plození:

Prorostlé kmeny vyjmeme z pytlů a osadíme je ven do půdy k plození. Špalky zakopeme do země tak, aby 2/3 byly v zemi a 1/3 nad povrchem. Vybíráme stinné místo s vlhčí půdou. V místě však nesmí být vysoká hladina spodní vody, neboť podhoubí pod vodou v krátké době odumírá. Z prorostlých pařezů sejmeme fólii. V době sucha okolí kmenů či pařezů zaléváme a půdu tím udržujeme stále vlhkou.

Tvorba plodnic Penízovky sametonohé:
Kmeny zakopané do půdy ve stinném vlhčím místě začnou plodit brzy potom, co teploty klesnou pod 10°C a plodnice vytvářejí až do trvalých mrazů. Při delší oblevě během zimy se tvorba plodnic obnoví, intenzivně začne kultura plodit podle teplot od začátku března do poloviny dubna. Během teplého období kmeny udržujeme vlhké kropením okolní půdy, případně je můžeme zastínit. Na podzim začne kultura opět plodit podle průběhu počasí, většinou v druhé polovině října. Kmeny rodí podle tvrdosti dřeva 3 až 6 let.

Sběr a použií plodnic Penízovky sametonohé:

Sklízíme vždy celé trsy v době, kdy je většina plodnic v trsu v optimální zralosti, což je v době, kdy okraje kloboučků jsou ještě mírně klenuté. Z trsu okrájíme kloboučky. Třeně nepoužíváme, jsou příliš tuhé. Používáme hlavně do polévek a omáček. Vhodné je též použití do aspiků, kde malé kloboučky působí dekorativně.


Popis Penízovky sametonohé:

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je jedlá zimní houba. Roste zpravidla v trsech na kmenech tlejících (někdy i živých) listnatých stromů. Je známá netypickým obdobím růstu od října do března a vydrží velmi nízké teploty, až do –10 °C. Její chuť a vůně jsou příjemné a typicky houbové.
Klobouk je hladký, 2-5 cm široký, lehce vyklenutý až plochý. Barvu má medově žlutou až žlutěoranžovou a směrem ke středu barva tmavne. Třeň je nálcovitý, nahoře nažloutlý a dole tmavohnědě až černě sametový. Plodnice se většinou vyskytují v hustých trsech. Dužnina je bílá až nažloutlá a příjemně voní.
Penízovka sametonohá je používána v lidovém léčitelství na zlepšení činnosti slinivky břišní, proto je doporučována všem, kdo mají problémy s cukrovkou. Využívá se i jako přírodní antibiotikum. V tradiční čínské medicíně je využívána při chorobách jater a při žaludečních vředech.